Wie liever luistert dan leest kan het hier beluisteren in audio vorm :
Korte inleiding alvorens we het verhaal in gaan:
De Munâdharah (de discussie)
Wat betreft de gelovige hij bevindt zich in de (hoge) gradaties (van het Paradijs) en de ongelovige bevindt zich in de (lage) gradaties (van de Hel). En het kind zal behoren tot de Ahl as-Salâmah (de mensen van veiligheid).
Al-Ash’ari zei: “Als de broer die als kind was gestorven naar de hogere gradatie van de gelovige broer wilt, krijgt hij dan hiervoor toestemming?”
Al-Djubâ`ie antwoordde: “Nee. Want er zal dan tegen hem gezegd worden: ‘Jouw broer heeft deze hoge gradaties bereikt door het veelvuldig verrichten van daden van gehoorzaamheid. En jij hebt deze daden niet’“Al-Ash’ari zei: “Maar als hij dan zou zeggen daarop: ‘Deze tekortkoming (aan goede daden) is niet door mijn toedoen, U heeft mij niet langer laten leven en U heeft voor mij het verrichten van deze daden niet voorbeschikt'”
Al-Djubâ`ie antwoordde: “Allâh – Djalla wa ‘Alâ – zal zeggen : ‘Ik wist dat als jij in leven was gebleven dat jij zou zondigen en dat jij dan zou behoren tot degenen die het verdienen om gestraft te worden met een ernstige bestraffing. Dus Ik heb mij verantwoordelijk gesteld over jouw Maslahah (voordeel/profijt)”
Het berouw van Abu l-Hasan al-Ash’arie
En een korte periode na deze Munâdharah (discussie), nadat Abu l-Hasan al-Ash’arie 15 dagen in zijn huis bleef afgezonderd van de mensen, kwam hij uiteindelijk naar buiten. Hij ging vervolgens naar de grote Masdjid in al-Baghdâd en hij beklom de Minbar (preekstoel) na het vrijdagsgebed en zei: “Oh mensen! Ik had mij afgezonderd van jullie voor deze periode omdat ik aan het onderzoeken was. En de bewijzen leken voor mij gelijkwaardig, het was voor mij niet mogelijk om de argumenten van al-Haqq (de waarheid) te onderscheiden van de argumenten van al-Bâtil (de valsheid). En niet de Bâtil van de Haqq. Dus toen vroeg ik Allâh om leiding in deze zaak en Hij leidde mij naar hetgeen wat ik nu in deze geschriften van mij heb gezet. En ik ontdoe mij van al hetgeen waar ik eerder overtuigd van was. Net zoals ik mij ontdoe van dit kledingstuk wat ik draag, en hij ontdeed zich van zijn mantel en wierp het van zich af. Vervolgens verspreidde hij zijn nieuwe boeken onder de mensen als een vervolmaking van zijn berouw, waarin hij de Aqidah van Ahl as-Sunnah wa l-Jamâ’ah uiteenzette en waarin hij zichzelf toeschreef aan de ‘Aqîdah van al-Imâm Ahmad ibn Hanbal en zijn studenten.
Bron: Tardjamah Abû l-Hasan al-Ash’ari van Shaykh Hammâd ibn Muhammed al-Ansâri – rahimahullâh
Assalamou alaykoem,
Barak Allahu feek voor het artikel en de audio. Ik heb nog een vraag: zoals ik vaak heb gehoord en gelezen kende abu l hassan el ashari rahimahou Allah drie fases in zijn leven wat aqiedah betreft. De mutazzilah fase, de fase waarin hij ibn koelaab volgde en de ahlu sunnah wal jama a fase. Was zijn berouw waar jij het in jouw audio en artikel over hebt van de 2e naar de 3e fase of van de 1e naar de 3e fase?
Wa alaykoemoe ssalaam wa rahmatoellaah,
In de audio gaat het over zijn eerste taubah, waar hij taubah deed van de I’tizaal fase.
Voor meer info hierover kun je het volgende artikel lezen:
Stierf Abu’l Hasan al-Ash’ari op een andere geloofsovertuiging nadat hij afstand nam van de Mu’tazilah? Een antwoord op een artikel van Sunni Instituut
https://selefienederland.nl/site/index.php/artikelen/nasaa-ih-adviezen?download=222:stierf-abu-l-hasan-al-ash-ari-op-een-andere-geloofsovertuiging-nadat-hij-afstand-nam-van-de-mu-tazilah-een-antwoord-op-een-artikel-van-sunni-instituut